FAQ

Co dělat, má-li dítě horečku?

Jako horečku označujeme stav, kdy je teplota vyšší než 38° C (měřeno v podpaží, na čele, zvukovodu, při měření v konečníku se odečítá 0,5° C). Horečka není nemoc, je jen příznakem onemocnění a patří k obranným mechanismům. Do teploty 38°C není třeba snižovat, protože při zvýšené teplotě se nemohou choroboplodné zárodky dobře množit a zároveň také vyšší teplota podporuje prokrvení orgánů a tkání a umožňuje tím tělu přenášet obranné buňky k zánětlivému ložisku.

Alarmující příznaky, kdy neváháme vyhledat lékaře:

- opakované zvracení

-ochablost dítěte, nereaguje na běžná oslovení

- poruchy hybnosti

-ztuhlá šíje , dítě nemůže předklonit hlavu

- mramorovaná kůže

- krvavé skvrnky na kůži ( po zatlačení nemizí, neblednou)

- výrazně chladné ruce, nohy

-setrvalá teplota bez poklesu přes 39,5 ° měřená v podpaží 24 hodin

Dále pokud dítě mállo pije, když horečka po 3 dnech neklesá, vždy s dítětem mladším 3 měsíců, když jste stavem dítěte znepokojeni.

Postup při snižování horečky:

1) Léky:

Není-li přítomen žádný alarmující příznak a je-li teplota v podpaží nad 38° C, můžeme podat léky ke snížení teploty, ty navíc působí i proti bolesti. Nejčastěji užívané léky obsahují paracetamol (Paralen, Panadol...) a ibuprofen ( Brufen, Ibalgin, Nurofen...) a jsou k dostání jak ve formě tablet, tak sirupu či čípků. Kyselina acetylsalicylová ( Aspirin, Acylpyrin...) se nesmí podávat u dětí do 15 let věku !

Respektujte dávkovací schema uvedeného léku a bez porady s lékařem je nepodávejte déle jak 3 dny.

2) Fyzikální snižování :

Omývání houbou: posaďtě dítě do vaničky, napusťte menší množství vody o teplotě cca 30° C a čistou houbou omývejte trup a končetiny

Zábaly: do vlažné vody cca 25° C namočte osušku a na 10-15 minut zabalte dítě tak, aby byl zakrytý hrudník a břicho, ruce a nohy nechte volné. Proceduru lze opakovat 3x během 2 hodin

Sprchování:  obdoba omývání houbou

Kdy nepoužívat fyzikální snižování: pokud má dítě mramorovanou kůži, studené ruce či nohy, vyrážku či klade přílišný odpor.

 

Kdo omlouvá dítě v době nemoci?

Za dítě nese zodpovědnost jeho zákonný zástupce, což je ve většině případů rodič. Ten také omlouvá nepřítomnost svého dítěte.

Omluvenky neposkytujeme (nejedná se o případy uvolnění z hodin tělesné výchovy ze zdravotních důvodů, zde se stav řeší individuálně).

Několik rad pro budoucí i čerstvé rodiče

1. Dětského lékaře je lepší si vybrat ještě před narozením miminka. Jako nastávající rodiče se můžete seznámit s prostředím ordinace, můžete s námi probrat co vzít miminku do porodnice a získáte zde kontakt k první návštěvě po propuštění z porodnice.

2. S novorozeným miminkem můžete ven  do minus 5° C, záleží i na ročním období, v chladnějších měsících je možné miminko otužovat řádně oblečené u otevřeného okna na dobu cca 30 minut s postupným prodlužováním intervalu.

3. Jak miminko oblékat?  Jako sebe, maximálně o jednu vrstvu oblečení navíc, opět záleží i na ročním období. Důležitá je čepička, protože novorozenec ztrácí velké množství tepla z oblasti hlavičky.

4. Co sebou do poradny? Potřebujete látkovou plenu či podložku pod miminko, očkovací průkaz, plenku na přebalení. Nebojte se vzít si seznam otázek, které můžeme jednu po druhé probrat.

5. Naušničky je někde možné aplikovat je již na porodnici, lépe vyčkat až po první dávce očkování proti tetanu.

 

Sportovní prohlídka

Podrobněji v samostatné sekci v levém menu. 

 

Ke vstupní (první) sportovní prohlídce je třeba mít EKG vyšetření, v případě dalších (pravidelných) již jen v některých případech

U zdravotně náročných disciplín jako je např. ragby, box, judo, karate, vytrvalostní výkony trvající déle jak 2 hodiny, parašutismus, potápění, letectví apod. je potřeba i zátěžové EKG, většinou u dětí od 10 let věku ( od určité výšky).

Ke každé sportovní prohlídce je třeba mít vyplněný dotazník k odhalení rizik náhlé srdeční smrti u sportovce ( je ke stažení v sekci Formuláře).

 

kontakty k objednání na EKG a zátěžové EKG: Teplice -dětská kardiologická poradna, tel. 417 519 387 

                                                                  Ústí nad Labem   - MUDr. Homola, Masarykova 814, tel. 475 201 258

Potřebuji psychologa či dětského psychiatra pro své dítě

Kontakt na tyto odborníky je v sekci "Důležité odkazy".